Taśmy LED

Zastosowanie innowacyjnych taśm LED


Taśmy LED stają się w obecnych czasach niemalże powszechnym rozwiązaniem stosowanym w oświetleniu. Dzięki swoim niezwykłym właściwością można je bez najmniejszego problemu zastosować we wszytskich miejscach, nawet tych najciaśniejszych, gdzie zastosowanie jakiegokolwiek innego oświetlenia byłoby niemożliwe.

Taśmy Ledowe z uwagi na swoją elastyczność idealnie nadają się do montażu w domu, jak i również profesjonalnych aranżacjach świetlnych (sklepy, dyskoteki, puby, restauracje) - gdzie bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniej oprawy oświetleniowej. Zastosowanie taśmy LED zmienia pomieszczenie nie do poznania oraz tworzy w nim przyjemny klimat i miłą atmosferę dla przebywających w nim osób.

Wszystkie taśmy diodowe różnią się od siebie barwą światła, rodzajem zastosowanych diod, kolorem podłoża (płytki PCB) oraz klasą ochrony na warunki atmosferyczne.

Do najpopularniejszych aranżacji z wykorzystaniem taśmy LED zaliczyć możemy: podświetlanie schodów, mebli kuchennych, witryn i wystaw sklepowych. Bardzo często też wykorzystywana jest do podwieszanych sufitów. Giętkość taśmy pozwala na podświetlanie łuków oraz tworzenia wymyślnych aranżacji świetlnych. Zastosowanie pasków LED zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Paski LED zasilane są niskim napięciem 12V DC dlatego też możemy wykorzystać je w miejscach, gdzie trudno o zasilanie 230V. Do takich miejsc na pewno zaliczyć można jachty, campingi, namioty. Wszystkie listwy LED muszą korzystać z dedykowanych zasilaczy LED 12V DC, jednak nie utrudnia to ich montażu i jest on bardzo prosty.


Podział taśm LED ze względu na zastosowane diody

Obecnie taśmy LED występują na trzech rodzajach diod:

Taśmy LED 3528 – to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów diod montowanych powierzchniowo na listwach LED. Wymiar montowanej diody w milimetrach to 3.5mm x 2,8mm. Najpopularniejsze taśmy LED na diodach 3528 posiadają po 60 oraz 120 diod na metr taśmy. Oczywiście, im gęściej zamontowane są diody na paskach LED to otrzymujemy więcej światła. Jeżeli taśma LED posiada 60szt/mb to pobór energii elektrycznej wynosi 4,8W/mb, jeżeli taśma LED posiada 120szt/mb to nasz pobór energii wyniesie 9,6W/mb.

Taśmy LED 5050 – to drugi rodzaj diod, które także są montowane powierzchniowo na paskach LED. Jak sama nazwa wskazuje diody 5050 mają wymiar w milimetrach 5mm x 5mm. Najpopularniejsza taśma LED posiada 60 diod na metr, a jej pobór prądu wynosi 14,4W na metr bieżący.

Taśmy LED 5050 RGB – ostatnim typem są diody RGB, czyli trzy chipy umieszczone w jednej diodzie (czerwony, zielony, niebieski). Te diody również mają wielkość w milimetrach 5mm x 5 mm. Najczęściej spotkać możemy taśmy, które posiadają 30 lub 60 diod na metr taśmy. Pobór również jest uzależniony od ilości diod. Taśma LED RGB posiadająca 30szt/mb pobiera 7,2W/mb, a taśma mająca 60szt/mb pochłania 14,4W/mb. Taśmą LED RGB możemy sterować za pomocą specjalistycznego sterownika, który umożliwia m in. zmianę barw, sterowanie szybkością zmiany kolorów, jak również sterowanie jasnością.

Podział taśmy LED ze względu na zastosowane diody: 3528, 5050, 5050 RGB


Taśmę LED podzielić można na stopień ochrony IP

Taśmy LED IP20 – najczęściej spotkać możemy taśmy led do użytku wewnętrznego. W tego rodzaju taśmie diody i rezystory w żaden sposób nie są niczym zabezpieczone przed zewnętrznymi czynnikami mechanicznymi oraz atmosferycznymi. Listwy LED tego typu należy montować wyłącznie wewnątrz pomieszczenia oraz w suchych miejscach.

Taśmy LED IP65 – kolejną grupą ochronną, z którą często się spotykamy jest IP65 (w silikonie). Tego rodzaju paski LED doskonale nadają się do łazienki oraz miejsc w których występuje duże zapylenie lub podwyższony stopień wilgotności. Taśma LED IP65 nie może być narażona na bezpośredni kontakt z wodą, co wyklucza jej stosowanie na zewnątrz.

Taśmy LED IP68 – ostatnią grupą którą należy wymienić ze względu na poziom ochrony jest IP68 (w etui silikonowym). Listwy LED IP68 są chronione przed warunkami atmosferycznymi, dlatego też z powodzeniem mogą  być stosowane na zewnątrz. Taśmy te zalane są z obu stron silikonem, dlatego możemy je całkowicie zanurzyć w wodzie.

Podział taśm LED na stopień ochrony: IP20, IP65, IP68


Zalety taśm ledowych:

  • Niska cena
  • Prosty i szybki montaż
  • Bardzo długa żywotność ( do 50.000h)
  • Niewielki pobór energii (energooszczędność)
  • Brak emisji ciepła
  • Brak emisji promieniowania podczerwonego i UV
  • Nie zawiera rtęci i ołowiu

Jak dobrać zasilacz LED do taśmy LED?

Do prawidłowej pracy taśmy LED z napięcia sieciowego 230V niezbędny będzie zasilacz LED 12V DC stabilizujący napięcie. Moc zasilacza potrzebnego do zasilania listwy LED uzależniona jest od rodzaju taśmy którą posiadamy. Na każdym opakowaniu napisane jest, ile dana taśma LED pobiera energii , zazwyczaj podawany jest pobór na metr bieżący.

Przykład:

Jeżeli posiadamy taśmę LED, która pobiera 4,8W na metr bieżący to pobór energii mnożymy przez ilość metrów którą mamy zamiar podłączyć.

4,8W/mb X 6m = 28,8W (zasilacz potrzebny do zasilenia 6 metrów taśmy led)

Z powyższego przykładu wynika, że do zasilenia taśmy potrzebny jest zasilacz 28,8W. Zalecamy, aby zawsze wziąć pewien margines zapasu mocy, co najmniej 10% dla zapewnienia prawidłowej pracy.


Jak podłączyć taśmę LED?

1. Na początek rozpoznajemy przewody i podłączamy je między sobą kolorami (czerwony do czerwonego, czyli "+" do "+") oraz (czarny do czarnego, czyli "-" do "-").

Podłączanie taśmy LED

2. Przewody z taśmy możemy podłączyć do zasilacza za pomocą kostek do przewodów elektrycznych bądź też lutując je. Najprostszym jednak rozwiązaniem jest podłączenie za pomocą gniazdka DC 2.1/5.5 bez konieczności odcinania końcówki w zasilaczu LED.

Uwaga: Zasilacze LED 19W dogniazdkowe (białe) wymagają odcięcia końcówki i zastosowania kostki lub przylutowania. Spowodowane jest to brakiem dopasowania wtyku do gniazda DC.

Kostki przewodów i gniazda dc 2.1/5.5 do taśmy LED

3. Samoprzylepną taśmę LED bez problemu mocujemy do wybranej powierzchni.

Jak mocować taśmy LED

4. Jeżeli potrzebujemy, możemy taśmę LED podzielić na odcinki. Każda taśma ledowa ma wyznaczoną linię sygnalizującą miejsce cięcia (symbol nożyczek). Odcinki taśmy diodowej możemy nadal wykorzystywać i łączyć między sobą za pomocą dedykowanych złącz do taśmy LED.

Cięcie taśmy LED i wykorzystanie złącz


W Lighting Market dostępne są zasilacze LED oraz akcesoria LED niezbędne do podłączenia taśmy LED.

Szybkie płatności PayU