Żarówki LED - Parametry

Parametry żarówek LED

Planując wymianę tradycyjnych żarówek na innowacyjne i bardzo energooszczędne żarówki LED zetkniemy się z parametrami, które nie do końca będą nam znane. Aby móc w pełni świadomie dokonać odpowiedniego zakupu przygotowaliśmy poniżej niezbędne informacje, które chociaż w minimalnym stopniu pomogą poznać parametry, które posiadają żarówki LED.

1. Co to jest moc znamionowa ?

Moc znamionowa (ang. nominal power) – Najczęściej podawana jest w watach (W), mówi nam w przy jakiej mocy dane urządzenie pracuje prawidłowo oraz zgodnie z zaleceniami (producenta).

2. Co, to jest strumień świetlny ?

Strumień świetlny – Jest to wielkość, która określa pełną moc światła jąką daje określone źródło światła padające na daną powierzchnię. Jednostką, która określa strumień świetlnny jest Lumen (lm). Mówi się, że im więcej żarówka LED (źródło światła) posiada lumenów tym daje więcej światła.

1 lm = 1 cd·sr

3. Co to jest natężenie oświetlenia ?

Natężenie oświetlenia (jasność) – jest to ilość strumienia świetlnego padającego na określoną powierzchnię. Mówiąc, inaczej informuje nas jak jasno jest oświetlone dane pomieszczenie. Miarą natężenia oświetlenia jest luks (lx) równy lumen na metr kwadratowy (cd sr m-2).

4. Co to jest Temperatura barwowa (barwa światła)?

Temperatura barwowa ( barwa światła) - Jest to porównanie barwy światła wysyłane przez określone źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o danej temperaturze. Czyli barwa jaką emituje żarówka LED. Temperatura barwowa jest wyrażana w kelwinach (K). Im wyższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie zimne.

Wyróżnić należy trzy najpopularniejsze barwy światła dla źródeł światła LED :
biała ciepła 2800-3500 K
biała (neutralna) 4000 - 5000 K
biała zimna 5500-6500 K

Żaówki led - barwa światła


Każda Temperatura barwowa (biała ciepła, biała, biała zimna) powoduje inny nastrój (inny do pracy, inny do odpoczynku).

Poniżej przedstawiamy przykłady wszystkich barw oświetlenia:

4100 K – Świetlówka - lampa fluorescencyjna
4000 K – Lampa metalohalogenkowa
3500 K – Lampa metalohalogenkowa
3500 K – Świetlówka - lampa fluorescencyjna
2800 K – Lampa halogenowa
2800 K – Świetlówka - lampa fluorescencyjna
2500 K – zwykła żarówka
2000< K – Lampa sodowa
2000 K – barwa światła świeczki
3000 K – wschód i zachód Słońca
6500 K – barwa dzienna
10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
28000-30000 K – błyskawica

5. Co to jest skuteczność świetlna ?

Skuteczność świetlna (wydajność świetlna) – jest to ilość emitowanego strumienia świetlnego określonego źródła światła w stosunku do pobieranej przez niego energii. Jednostką skuteczności świetlnej jest lm/W. Połączeniem wysokiej skuteczności oraz przyjaznej temperatury barwowej są nowoczesne żarówki LED oparte na diodach LED. Obecnie stosowane oświetlenie ledowe uzyskuje sprawność w granicach 80-100 lm/W. W niektórych przypadkach nawet 230lm/W (diody firmy CREE).

6. Co to jest kąt świecenia ?

Kąt świecenia – jest to obszar, który jest w stanie oświetlić żarówka.

7. Co to jest SMD ?

SMD - Są to podzespoły elektroniczne służące do montażu powierzchniowego, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami dlatego wykorzystuje się je w produkcji żarówek LED, Taśm LED.

8. Co to jest dioda LED ?

Dioda LED (ang. light-emitting diode) - czyli dioda elektroluminescencyjna. Należy do grupy półprzewodnikowych urządzeń optoelektronicznych emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.

9. Co to jest RGB ?

RGB – Należy do jednego z modeli przestrzeni barw. Jego nazwa pochodzi z pierwszych angielskich liter : Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski), z których ten model się składa. Podczas mieszania tych podstawowych kolorów jesteśmy wstanie uzyskać odmienne barwy.

10. Co to jest radiator ?

Radiator - jest to aluminiowy bądź miedziany element mający za zadanie odprowadzać nadmiar ciepła z urządzenia elektronicznego. Bardzo często stosuje się go w nowoczesnych żarówkach LED. Obecnie jeszcze lepszym rozwiązaniem stosowanym w żarówkach ledowych zapewniającym skuteczne odprowadzanie ciepła jest ceramiczna obudowa żarówki LED.

 

Szybkie płatności PayU